Jan Hus

Dnes si připomínáme výročí smrti známého dezinformátora, který byl váženými factcheckery usvědčen z rouhání a šíření kritických narativů. Za opakované porušování pravidel komunity mu byl zrušen životní profil.

V Londýně na konferenci o národním konzervatismu

Na National Conservatism konferenci v Londýně, která je projektem Nadace Edmunda Burka, přednášeli 3 ministři a mezi 500 účastníky bylo i několik dalších poslanců. Na pozvání zakladatele Free Speech Union jsem vyrazil do Londýna nasbírat zkušenosti pro uspořádání podobné konference.

Mezi Orwellem a Huxleym

Orwellův svět to připomíná spíš těmi obraty, které nikdo už ani nevysvětluje. Představme si, kdyby jednoho dne byly všechny ukrajinské vlajky nahrazeny jinými, třeba duhovými, tchajwanskými nebo francouzskými (nebojuje se v Paříži i za Prahu?), a vládní rétorika by se pozměnila jen náhradou slov za jiná.

Dopis Jiřího Černického VŠUP

Zažil jsem to i sám v jedné neziskovce, kterou jsem léta vedl. Mladší ročníky uvyklé na dotační polštáře a vyžadující bezbřehou korektnost často nemají v oblibě hierarchii, autoritu, důraz na výsledky ani svobodu slova. Narušuje to jejich well-being a přináší stres a úzkost. Ve skleníkovém prostředí neziskovek a VŠ se domnívají, že takový je svět i tam venku.

Progresivisté nepřinášejí pokrok

Pojem „levicoví liberálové“ oprávněně naštve tradiční levičáky, protože se solidaritou a obranou zájmů méně majetných a vydělávajících vrstev nemají progresivisté nic společného, i tradiční liberály, protože nemají nic společného ani s obranou svobody.

Hlavní proud

Liberálny hlavný prúd už neexistuje. Nahradil ho progresívny hlavný prúd. Posvätnými hodnotami už nie sú sloboda, tolerancia, polemika, súťaž, rešpekt k súperom a konkurencii. Naopak, záľubu našli v kontrole spoločnosti, reguláciách, cenzúre, postihovaní ľudí s iným názorom, manipuláciách. Pretože ich zámerom je prevychovať spoločnosť.

Bílá paní

Včera na CS Filmu nadčasová komedie Bílá paní. Jako by ji točili dnes. Z doby udržitelného rozvoje EU je tam všechno včetně uhlíkové neutrality (pro udržení průmyslu budeme nadpřirozené bytosti brzy potřebovat) a boje proti šíření dezinformací.

Solženicyn stále aktuální

Lidé nespokojení a lidé s jiným názorem jsou označování za dezoláty a ti, u kterých by to působilo například vzhledem k jejich vysokým akademickým titulům nebo úctyhodné životní dráze jako pěst na oko, zase za agenty cizích mocností nebo chcimíry. Je to podobné, když ne přímo stejné, jako když dříve Rudé Právo psalo o „ztroskotancích a samozvancích“.

Pomluvy lháře Krutila

Příznivci cenzury mají nový „narativ“ pro své odpůrce. Obránce svobody projevu chtějí zdiskreditovat lživým obviněním z fandění Rusku a tvrdí, že obrana svobody slova je jen „nový příběh“ pro rejdy nekalých živlů. V iDnes to předvádí jakýsi Robin Krutil, který jako sportovní redaktor v sobě objevil vykladače podezřelých názorů.

Štvanice na Svobodu

Svoboda čelí nenávistné štvanici. Olympijský vítěz jménem David i svoboda projevu u nás obecně. Co tak strašného v TV rozhovoru řekl, že musel čelit kariérnímu potrestání a takovému ponižování od ministryně Černochové?

Jak se poznají ohrožená média?

Podle „indexu projektu EuroMedia Ownership Monitor ze Salcburské univerzity“ patří mezi země s nejméně ohroženými médii domácí Rakousko, Švédsko, Dánsko a Německo. V top4 jsou tedy tři země, kde média totálně selhala při informování o migrační krizi, kde jim vlastní občané přezdívali Lügenpresse a o kterých se posměšně vyjadřovali např. kolegové ve Švýcarsku nebo USA.

Proclení poštovní zásilky

Dostal jsem nedávno psaní z České pošty, že si mám celně odbavit zásilku z Izraele, případně jim dát k tomu plnou moc a zaplatit za to. Žádné zboží jsem si neobjednal, ale napadlo mě, že může jít o zásilku firemních tiskovin a třeba nějakou knihu zaslanou na oplátku za totéž, co jsem partnerské organizaci poslal minulý rok.

Recept pro konzervativce ve střední Evropě?

CPAC je každoroční americká konference pro konzervativce z oblasti politiky, médií a NGO, která se koná od roku 1974. Před týdnem se konala poprvé v Evropě a mezi řečníky, kde nechyběli např. Tucker Carlson, brazilský prezident, CEO platformy Parler, byl jediný český zástupce.