Evropské fondy rozpuštěné vypuštěné

Podle týdeníku Euro bude muset ČR v příštím roce vrátit zhruba 60 miliard Kč z dotací. Ministr Chládek označuje za nejhůře čerpaný Operační program Věda, výzkum a inovace, kde hrozí, že ČR bude muset vrátit až 6-10 miliard.

V jiných programech se ovšem čerpalo z evropských peněz velkoryse. Na stavby penzionů, wellness center a golfových hřišť tekly peníze proudem, protože se jim prý „dařilo prokázat dopad na zaměstnanost a posílení cestovního ruchu“. Ministryně Jourová připouští, že „některé projekty byly nesmyslné, ale nedají se už zastavit“. V budoucnu jim chce zabránit nastavením jiných kritérií tak, aby peníze šly do veřejných projektů na dopravu, školy a školky.

Zajímalo by mě, kdo byl hlavním architektem operačních programů. Kdo nastavil současná kritéria a rozhodl, že se budou finance rozdělovat přes více než 20 institucí, z nichž každá si stanoví jiná pravidla? Pro koho byla prioritnější golfová hřiště a vzdělávání zaměstnanců Coca Coly než oprava silnic, podpora vývoje špičkových technologií nebo rozvoj škol? Vážně tohle nikomu nesmrdělo?

Ani ta extrémní přísnost kritérií, která odradila každou korunu šetřící neziskovky, inovační firmy nebo malé obce a školy, které potřebovaly třeba jen pár set tisíc na nový vodovod nebo učební pomůcky s tím, že by si své projekty spolufinancovaly a měly tak motivaci realizovat něco smysluplného? Místo nich se uvolnil prostor dravcům s vyškolenými šíbry, kteří si s odporujícími předpisy kafkovských pravidel těžkou hlavu nedělali a po 100 % financování skočili bez ohledu na praktickou udržitelnost projektu.

Koncem 90. let jsem byl v evropských fondech zelenáč, ale už v té době bylo u nás dost odborníků, kteří měli zkušenosti s relevantími strukturami EU a pravidly financování a hodnocení. Nevymlouvejme se tedy na Brusel, tohle jsou fondy s českými pravidly a kritérii rozdělování – složitějšími, přísnějšími a přitom neefektivními a často absurdními. Můžeme si za to sami, resp. ti, kteří tento šílený systém vytvořili. Otázka je, co s ním lze ještě udělat, aby přestal být černou dírou a skutečně pomáhal těm, kterým má být podpora určena.