Svoboda slova o neúspěšných válkách

Včera jsem v TV zachytil kousek slavného Spielbergova filmu Akta Pentagon: Skrytá válka (v originále The Post) z roku 2017 s Hanksem a Streepovou. Film je založen na skutečných událostech z roku 1971, kdy analytik amerického Zamini tajně okopíruje tisíce stránek utajovaných dokumentů o neúspěšné válce ve Vietnamu a předá je médiím.

„Washington Post a NY Times předstupují před Nejvyšší soud, aby hájily svá práva podle prvního dodatku ústavy. V solidaritě začínají další noviny po celých Spojených státech publikovat informace z Ellsbergových dokumentů. Nejvyšší soud rozhodl 6:3 ve prospěch novin a prezident Nixon v odvetě navždy zakazuje WP Postu vstup do Bílého domu.“ (Wikipedia)

Těch filmů o slavném a úspěšném boji amerických deníků za svobodu slova je víc, třeba Tři dny Kondora, Všichni prezidentovi muži nebo Snowden. Na žurnalistice se o těch příbězích jistě učilo a odvaha novinářů byla dávána za vzor. Mezitím však Západ úplně obrátil a velebena je cenzura, nikoli právo veřejnosti vědět o vládních lžích.

A teď si zkuste představit, jak po schválení přílepku o „neoprávněné činnosti pro cizí moc“ nějaký youtuber okomentuje veřejný (nikoli tajný!) dokument Trumpovy vlády o neúspěšné válce na Ukrajině a jeho video přesdílí třeba maďarský nebo dokonce čínský web.

V gumovém přílepku je vágní formulace „v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost ČR anebo obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se ČR zavázala, vykonává na území ČR činnost pro cizí moc“.