Sklady na peníze začínají blogovat

Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com, který se již delší dobu věnuje absurdním praktikám na českém bankovním trhu, v nedávném rozhovoru pro Reflex uvádí, že se české banky chovají spíše jako sklady na peníze, jimž platíme za to, že si je tam můžeme schovat, místo aby nás banky odměnily za možnost investovat naše peníze. Upozorňuje na fakt, že vkladatel je u nás de facto sankcionován, neboť poplatek za připsání úroků (za tzv. položku) je někdy vyšší než samotný úrok.

Uvidíme, zda tento stav změní internetová mBank, která od roku 2000 působí v Polsku a v nejbližších týdnech se chystá vstoupit na český trh. Jejím většinovým akcionářem je Commerzbank, jedna z největších bank v Německu, zastoupená ve více než 40 zemích. V čem se má lišit si můžete přečíst u Adama Zbiejczuka, kterého mBank angažovala na pozici první bankovní bloger v ČR. Najdete tam i citaci od konkurence konstatující, že „v Česku jsou klienti bank zdechlí. Oni nejsou loajální, nadávají na poplatky, ale když přijde na věc, tak jim to trvá dva roky se rozhoupat ke změně.“

Říkám si, že na jednu stranu opravdu není proč tolik spěchat se zavedením eura, když koruna nadále zpevňuje (promiňte malou generalizaci, milí exportéři, pro naši firmu je kurzový trend rovněž nevýhodný). Na druhé straně by však veškeré transakce v eurech umožnily českým vkladatelům ukládat úspory do bank v zahraničí, které si svých klientů považují.