Po pražském Seed Campu aneb jen houšť a větší kapky

V roce 2003 jsme s First Tuesday CZ poprvé ve střední Evropě uspořádali akci typu European IT Forum a Venture Academy. Od té doby se v ČR podařilo realizovat několik dalších mezinárodních akcí, kde se mohly české ICT firmy bezplatně prezentovat regionálním investorům po boku špičkových zahraničních start-upů (jejichž kontakty, zkušenosti a obchodní kanály bývají neméně užitečné) bez dodatečných nákladů na cestování a ubytování.

Předloni to byly dokonce dvě akce (semifinále European Venture Contest a EASY Investment Marketplace) pořádané v Praze v rozmezí jen několika málo dní (a možná zbytečně si tak konkurující). Loni se středoevropské semifinále EVC konalo v nedaleké Budapešti a ani tam se české start-upy neztratily (OnTheRoadTo a služba AskAround od MycroftMind získaly pozvání mezi top100 do Dusseldorfu). Je potěšující, že po Varšavě, Lublani a Záhřebu se populární formát Mini Seed Camp letos dostal i do Prahy, kde jej uspořádala TUESDAY Business Network.

Z dvaceti přihlášených firem s potenciálem růstu v oblasti web technologií ze sedmi zemí nejlépe uspěli němečtí FX Bees, slovinští Middlemachine, polští Peryskop a dva české start-upy – Nelso a Trustyard (alias NejŘemeslníci; mimochodem maďarská obdoba pod názvem Joszaki se umístila mezi nejlepšími pro změnu na Barcamp Budapest), kteří postupují mezi 20 nejlepších na červencový Seedcamp Week do Londýna. Tam bude finálovým vítězům nabídnuta investice až 50 tisíc eur za 5–10% podíl plus poradenství a podpora na následující tři měsíce.

Podle osvědčených zahraničních formátů a na platformě mezinárodních sítí se u nás konají i další zajímavé akce typu Barcamp nebo WebExpo, které rovněž přispívají k tvorbě prostředí pro neformální výměnu zkušeností a kontaktů podnikatelské scény. Její aktéři oceňují spíše možnost networkingu s osobnostmi, od kterých se mohou něco praktického naučit (minimálně jak svůj projekt nebo firmu prezentovat), příp. koučink, než dlouhé formální přednášky a velká jména zaštiťujících institucí, k čemuž někdy sklouzávají akce na podporu inovací financované z veřejných prostředků.

Takže jen houšť a větší kapky, držme palce dalším organizátorům. Ospalá doba ekonomického útlumu skýtá neobvyklé příležitosti pro ty, kteří nevyčkávají. A pro firmy začínající na malém českém trhu možná jednu radu – už ji hezky formuloval Cayman Islander na svém blogu.

Napsat komentář