Když znovu vyhraje jediný uchazeč

obrázekV druhém tendru na dodavatele Státní pokladny (informačně-ekonomického systému Ministerstva financí) zvítězilo seskupení firem IBM, Hewlett-Packard, Logica a SAP ČR. Vítězný projekt má stát 2,19 mld Kč.

Co napsat o tom, když výběrové řízení na největší státní zakázku pro ICT obor je nejdříve zrušeno, protože v zadávací dokumentaci byl přímo uveden požadavek spojený s technologií jedné konkrétní firmy (SAP), která se sama o zakázku ucházela, a pak jej dotyčná firma stejně vyhraje, protože jediná konkurenční nabídka je vyřazena z důvodu formálního pochybení? Nedokážu to vyjádřit lépe než Jiří Hlavenka na svém blogu.

Také si nemyslím, že šlo o korupci a podvod. Ale zkouším se zamyslet nad tím, jak si soudný člověk má vysvětlit už druhý případ tohoto typu (před tím Internet do škol), který nelze nazvat jinak než ostudným tenderem. Buď jsou zástupci těch neúspěšných firem natolik naivní nebo hloupí, že investují stovky člověkohodin do zpracování nabídky, která je předem odsouzená k prohře, a nebo naši úředníci tak rafinovaní a moudří, že jen na základě formálních chytáků oddělí zrno od plev.

A nebo jde o náhodu, která se stává jednou, maximálně dvakrát, za sto let. Co myslíte?

Napsat komentář