Invex nemusí být jen o ICT

Na rozdíl od posledních let jsem letos pobýval na Invexu jen jako návštěvník. O co méně adrenalinu, o to více času všímat si, co se změnilo od minulých ročníků (mé zážitky z ročníků 2001, 2003 a 2004 zde ve VIP).

Středeční odpoledne jsem měl možnost s dospívajícím synem poznat zblízka atmosféru v „herních“ pavilonech C a D a o budoucnost Digitexu věru nemám obavu. Dobrým nápadem byla i televizní a rozhlasová sekce v pavilonu E nebo přímý přenos pražského Broadband Monday se zajímavými hosty. Škoda jen, že s nedůstojnou návštěvností. Ale to jsme zase u způsobu propagace doprovodného programu samotného Invexu.

Tento rok se opět dalo vybrat řadu pozoruhodných akcí. Pokud jste je tedy byli ochotni hledat v dlouhém výčtu doprovodného programu (poslední aktualizace na oficiálním webu proběhla skoro 8 týdnů před veletrhem) míchajícím dohromady nezávislé konference s komerčními tiskovkami a pokud jste si sehnali další informace z jiných zdrojů (např. o vystupujících, časovém rozvrhu nebo konkrétním obsahu vystoupení), které na invexovém webu u jednotlivých akcí většinou chyběly.

Deprimující byl dojem z panelové diskuse, kterou první den v rotundě tradičně organizoval SPIS, tentokrát s tématy Evropa na prahu znalostní společnosti a Hlavní téma předsednictví ČR v EU. Nezvykle poloprázdné hlediště sledovalo snahu Ondřeje Felixe a moderátora Jana Pokorného vypáčit z procházejícího ministra Langera a ex-ministra Havla konkrétní představy o tom, co bychom měli prosazovat v čele EU v roce 2009. Druhý jmenovaný byl alespoň konkrétnější v tom, že jmenoval energetiku a některé aspekty znalostní společnosti jako priority a Pavla Teličku jako vhodného kandidáta na koordinátora, nejlépe na postu místopředsedy vlády.

To nejpodstatnější se v diskusi týkalo ICT jen nepřímo. Díky Internetu dnes podléhá asi 20 % všech pracovních míst bílých límečků globální konkurenci (pro střední Evropu především z Asie, ale i z Balkánu). České vysoké školy přitom nestíhají uspokojit ani polovinu poptávané ICT kapacity u nás působících firem. Nemluvě o firmách v EU, pro které budou časem naši nejlepší absolventi pracovat. Česká imigrační politika navíc nedělá velkého rozdílu mezi kopáčem a hi-tech odborníkem s doktorským titulem z Ukrajiny nebo Bulharska. K čemu to asi povede?

Invex původně nebyl ICT veletrh, začal jako výstava spojená s invencí a zlepšovacími návrhy. V době, kdy konkurenceschopnost táhne znalostní ekonomika, se Veletrhům Brno nabízí spojit téma ICT se všemi hi-tech inovacemi a rozšířit záběr např. na financování vývoje a výzkumu a třeba i na celý sektor vyššího vzdělávání a související změnu role univerzit. To jsou témata, která by mohla zajímat každého z nás, a možná i přilákat na odborné dny Invexu opět prestižnější zahraniční hosty a více návštěvníků.

Napsat komentář