Instinkty: Plavba Mirka Jiráska

Mezižánrový počin Mirka Jiráska je dalším vyjadřením respektu k těm, kteří tvoří neměřitelné hodnoty.

Rodák z Liberce a absolvent stavební fakulty ČVUT dnes žije v kanadském Montrealu. V letech 2002-2004 se snažil v Praze vybudovat zážitkovou laboratoř nebo spíše simulátor, kde by si návštěvníci mohli vyzkoušet, jak se v mrazu a větru leze s těžkým batohem na Everest, jak funguje rádiové studio, solární energie nebo paragliding.

Jeden z návštěvníků našich First Tuesday akcí s tímto záměrem zatím neuspěl a v časopise Wired se později dozvěděl o lidech, kteří – sledováni satelitem – veslují ve dvojicích přes Atlantik v závodě 30 lodí z celého světa organizovaném Ocean Rowing Society. Cesta trvá v průměru 60 dní, těm nejlepším o třetinu méně. Po zkušenostech s řadou transportních sportů včetně potápění, windsurfingu a létání chce nyní zkusit i tohle.

Nejbližší závod začíná v prosinci 2007 na Kanárských ostrovech, cíl je na karibském ostrově Antigua. Jeho partnerka do lodi má být nakonec Kateřina Wiesnerová, naše letošní Miss aerobik, která studuje sociologii v Plzni. Celý projekt má mj. pomoci nevyléčitelně nemocným dětem. Posádky si obvykle vybírají neziskovou organizaci, kterou pomáhají zviditelnit. Mirek s Kateřinou podporují na kanadské straně Children Wish (jde jim 50 % z vybrané částky až do pokrytí nákladů na loď a cestu, pak 100 %) a v ČR se snaží pomoci malé Šárce Kališové (půjde na ni veškerá částka po pokrytí letenky). Dvojice hledá web studio, které by jim vytvořilo českou verzi webu výměnou za propagaci spojenou se závodem.

Dva lidé, čtyři vesla a 5000 km. A kus odvahy překonat sám sebe a chuti splnit si svůj sen.

Napsat komentář