Džungle litery práva

Soudkyně Městského soudu v Praze, Silvie Slepičková, odsoudila bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře na 5 a půl roku nepodmíněně za účast v případu Testcom servis, přestože nikomu nevznikla žádná škoda a státní zástupce požadoval jen podmíněný trest. Historii celé kauzy podrobně zdokumentoval Jiří Peterka.

Za mého mládí se říkalo hloupá nebo navedená. Nejsem příznivcem teorie spiknutí a moc nevěřím, že se jedná o politickou objednávku. Vsadil bych spíše na tu první variantu a snad na touhu dát exemplárně za vyučenou bývalému vrcholnému politikovi, když se to jejím kolegům tak nedaří v těch ostatních případech. Těžko jinak uvěřit, že z případného formálního pochybení, o kterém se přeli právníci dvou ministerstev, vznikl kriminální delikt s výše uvedenou trestní sazbou, když např. za usmrcení autem z nedbalosti a ujetí z místa činu dává český soud ani ne poloviční trest. Co to máme za justici? Je natolik shnilý právní řád nebo jen selhal jednotlivec?

Nejde však jen o Mlynáře. Pokud by odvolací soud potvrdil rozsudek a z případu se stal precedens, jednou nohou v kriminále budou desítky děkanů, přednostů klinik a starostů, kteří musejí každý rok obcházet vzájemně si odporující předpisy a pokyny státních úřadů, aby vůbec zabezpečili efektivní chod své instituce nebo běžících projektů. Z doby mého působení na škole si to velmi dobře pamatuji. A jsem zvědav, jak ochotně teď budou např. univerzity zakládat dceřiné společnosti typu spin-off, když jim to zákon konečně dovoluje a vyspělá Evropa už pár let ukazuje. Ono totiž společné financování ze soukromých a veřejných zdrojů (tzv. PPP) může vždy zavánět zneužitím. Ale to snad nedělá ze všech zloděje.

Václavu Havlovi se kdysi posmívali za to, že hledá duchy zákona, když ten je jen jeden a jeho litera platí přece pro každého. A to je právě ono. Raději budeme žehrat na nedokonalé znění zákonů a málem povolávat jazykovědce, aby vybrušovali jeho literu, na místo toho, abychom použili selský rozum, zkušenost a cit pro spravedlnost a zvolili ten výklad zákona, který dává smysl.

Slovy Ondřeje Superstar Hejmy se tímto asi v očích některých přidávám na stranu mediální soldatesky hájící oborově nebo myšlenkově spřízněného ex-politika. Pro jistotu tedy dodávám, že to není z vděčnosti. Žádnou zakázku nebo dotaci jsme od MIČR nikdy neobdrželi. Káže mi tak zdravý rozum a potřeba spravedlnosti.

Napsat komentář