V jednu ekonomiku věřiti budeš

30. vydání VIP Direct vybízí k ohlédnutí. Pravděpodobně jste si všimli, že v posledním roce se ve VIP pravidelně objevují informace o akcích českého First Tuesday. Když jsem v září 1999 napsal do VIP Fora o první vlně rozšíření First Tuesday mimo Londýn a brzy na to se s kolegy pustil do přípravy prvního večera v Praze, připadlo mi, že živá setkání First Tuesday jsou logickým pokračováním online aktivit VIP. Od té doby tedy přibyly k pravidelným vydáním VIP Direct pravidelně pořádaná setkání v Praze i v Brně.

Fenomén First Tuesday jsem měl možnost sledovat od samého začátku. Na summitech místních organizátorů, kde byla energie v místnosti hmatatelně cítit, bylo zážitkem postupně se seznamovat s těmi, kteří si na sebe upletli podobný bič závazku. Závazku pro skutečně globální komunitu lidí, které spojuje stejný zájem a kteří se ve stejnou chvíli scházejí ve stovce dalších míst na světě. Za 20 měsíců mezinárodního působení First Tuesday navštívilo jeho akce skoro čtvrt milionu aktivních jedinců ochotných se starat o svůj vlastní osud a zvědavých na to, co bude hýbat ekonomikou v příštích letech.

S trochou nadsázky lze říci, že First Tuesday se stává jedním ze symbolů globalizace. Doufám, že spíše tím pozitivním. Symbolem, který říká „podnikatelem se člověk nerodí, ale stává.“ I ty se můžeš připojit a najít pro svou myšlenku partnery, spolupracovníky a příznivce (resp. zákazníky). Nejen v místě svého působiště, ale kdekoli na světě. Na tobě záleží. Neustálý tok informací o poptávce a nabídce omezených zdrojů v propojeném světě síťové ekonomiky umožní, abys mohl snázeji uskutečňovat své myšlenky bez tíhy lokálních omezení.

Globální síť First Tuesday má od dubna nového vlastníka. Poprvé však patří těm, kteří síť sami tvoří. Místní organizátoři starající se o jeho rozvoj ve městech, kde žijí a pracují, na trzích, kterým rozumějí, pro lidi, kteří je znají. First Tuesday nyní patří těm, kteří za jeho značku zodpovídají ve svých městech a regionech.

Obchodní značka First Tuesday má již bezesporu svoji hodnotu (vedle značek jako je např. olympiáda, Nike nebo Coca Cola – vyčíslená mimochodem na 70 mld USD) a nabízí rozličné možnosti zhodnocení. Mnohem vyšší hodnotou jsou však pro mně ti, kteří začali od nuly pořádat First Tuesday a kteří dnes představují jádro globálního organizačního týmu. Jejich schopnosti a ochota spolupracovat mezi sebou dělají ze sítě First Tuesday něco mnohem hodnotnějšího než obchodní potenciál v jednotlivých částech sítě.

V souvislosti s recesí internetového trhu bylo slyšet i hlasy, že First Tuesday již splnilo svůj účel a vyčerpalo svoje možnosti. Pokud jej někdo chápal jako společenskou konvenci, která se veze na módní vlně Internetu a přehnaných očekávání, pak ano. Pro ty, kteří vědí, že za každým úspěchem stojí vedle nápadu, kapitálu a talentovaných jedinců tvrdá práce a schopnost dát tohle vše dohromady, začíná možná ještě příhodnější doba vybírat si vhodné akce First Tuesday.

Pesimismus, kterého jsme v této době svědky, je právě tak nerealistický jako euforie, kterou jsme sledovali loni. Nicméně to žádnému z nás negarantuje, že zůstaneme v businessu i příští rok, ať už si píšeme před názvy našich produktů éčko či nikoli. First Tuesday 2.0 tu bude nejen pro start-upy, ale pro všechny firmy a podnikatele, které spojují svoji budoucnost s Internetem a elektronickým obchodem. To je ta jedna ekonomika, o které je v titulku řeč.

Napsat komentář