Svět je malý

Před rokem objížděli autem dva mladí Estonci střední Evropu. Na tom, si řeknete, není nic divného. Spousta mladých lidí takto nyní cestuje. S jedním z nich jsme se znali z E-konference Online Europe a tak jsme si v Brně domluvili schůzku. Příjemné povídání v Laguně u českého piva se točilo kolem internetového podnikání, přístupu našich vlád k rozvoji informační ekonomiky a vůbec o tom, v čem se naše země liší a v čem jsou si podobné. Juri Kaljundi již měl zkušenosti s řízením IT firmy Stallion, jeho nová společnost CV-Online provozovala server, který zprostředkovával pracovní místa a životopisy uchazečů v baltských zemích.

Juriho jsem potkal podruhé letos v květnu v Praze. Jeho firma byla vybrána na First Tuesday Matchmaking, neboť hledala další zdroje na expanzi. Mezitím do ní kapitálově vstoupili zahraniční investoři včetně Esther Dyson, činnost CV Online se rozšířila z Pobaltí do Finska, Ruska a Maďarska. A nyní také do ČR, neboť CV Online nedávno koupil od společnosti Logos server Profese.cz. Vzpomněl jsem si na jeden telefonát přímo od našeho stolu tenkrát v Laguně…

Svět je malý. A s informačními technologiemi ještě menší. Nemyslím si, že s jejich rozvojem budeme cestovat méně. Řekl bych, že spíše efektivněji (tedy méně zbytečně). Na místa, o kterých již něco víme, a za lidmi, které si přejeme potkat. Méně bude záležet na omezeních fyzického světa, více na společném zájmu lidí, kteří mají zájem spolu komunikovat. A to mne naplňuje nadějí a optimismem.

Přeji vám všem zaslouženou dovolenou. Dívejte se dobře okolo sebe a zapamatujte se místa a lidi, ke kterým by jste se chtěli vrátit. A pokud nevydržíte online abstinenci, pošlete nám svoje tipy referující o možnostech přístupu k Síti na tradičních či exotických místech kdekoli na světě.

Napsat komentář