Prosím platit! Za potvrzení, že jsem nic neměl

V době, kdy nově sestavená vláda dolaďuje programové prohlášení a my se dozvídáme o tom, koho nový premiér pověřil vedením Úřadu vlády, se mi do rukou dostala krátká zmínka o zákonu, který prosadila ještě vláda odstupující.

Jedná se o zákon zvyšující některé správní poplatky a zavádějící přes padesát zcela nových poplatků plynoucích do územních i státních rozpočtů. Vláda původně chtěla zdražit i vydávání občanských a řidičských průkazů a cestovních pasů, o což ji žádaly obce i města, ale nakonec od tohoto záměru ustoupila. Jak je nyní vidět, od demise ji to nezachránilo.

Dle vyjádření Ministerstva financí se poplatky nezvyšovaly již 3-4 roky, což zní jako argument, kterému vzhledem k rostoucím nákladům soudný občan může rozumět. Například registrace osobního vozu tak podraží z 300 na 800 Kč a zápis do katastru nemovitostí z 500 na 600 Kč. O něco hůře se mi chápe zvýšení poplatku za žádost o vrácení daně (podraží z 200 na 300 Kč), neboť bych očekával, že mi stát vrátí, co mi patří, i bez placené žádosti.

Nově bude zpoplatněno potvrzení, že státu nic nedlužíme na daních. Finanční úřad za to od nás zinkasuje 300 Kč. Není to jistě závratná suma a pravděpodobně ji ti, kteří takové potvrzení potřebují, unesou. Není ani tak závratná, aby její přítomnost zahýbala s celkovým saldem rozpočtu. A právě proto mi připadá zavedení takového poplatku jako akt politicky hloupý a vůči občanovi principiálně nehorázný. Popírá mimo jiné záměr Ministerstva informatiky, aby občané nemuseli duplicitně poskytovat stejná data různým orgánům státní správy, když ty si je mohou mezi sebou vyměnit sami v rámci postupující informatizace.

Pokud budeme muset více platit za obyčejné registrace osob nebo majetku, informatikou nedotčení občané těžko pochopí, k čemu je onen proklamovaný e-government a proč se tolik peněz dává na převod úředních agend z papíru na elektronická média. Veškerá čísla o jeho úspěšném zavádění zůstanou jen hrou pro novináře, dokud efekty nepocítí sami občané v tom, že své záležitosti na úřadech vyřídí levněji, rychleji a snadněji.

Napsat komentář