Proclení poštovní zásilky

Dostal jsem nedávno psaní z České pošty, že si mám celně odbavit zásilku z Izraele, případně jim dát k tomu plnou moc a zaplatit za to. Žádné zboží jsem si neobjednal, ale napadlo mě, že může jít o zásilku firemních tiskovin a třeba nějakou knihu o městě zaslanou na oplátku za totéž, co jsem partnerské organizaci poslal koncem minulého roku.

Začal jsem tedy vyplňovat jejich online formulář a padal do sítě absurdních otázek k zásilce, o jejímž obsahu jsem vůbec nic nevěděl. A protože to bylo adresované na firmu, nešlo ani vybrat možnost, že se nejedná o zboží, ale dárek. Telefonní číslo nebylo v psaní uvedeno a tak jsem jim poslal mail s žádostí o vyjasnění situace po telefonu.

Je třeba férově říct, že celkem rychle zavolala slečna, která mi na rovinu ochotně vysvětlila podstatu věci. I kdyby to byl dárek, musel bych zaplatit několik stovek za celní odbavení. Ale dárek to nebyl. Byla to ta moje zásilka z prosince, která z neznámých důvodů nemohla být doručena.

Abych si ji vyzvedl, musel bych zaplatit asi 700 Kč, což je cena převyšující hodnotu obsahu mého balíčku. Slečna byla milá a měla pro má ostrá slova na adresu vedení České pošty plné pochopení, ale nic s tím udělat nemohla. Taková jsou prý pravidla poté, co EU zatížila clem i zásilky pod 22 eur.