Očekávání účastníků VIP Fora v roce 2003

Naši moderovanou e-konferenci VIP Forum oživily začátkem roku očekávání, výhledy a přání pro rok 2003. Z příspěvků vybírám ukázky od Michala Krska, Jiřího Peterky a Jaroslava Wintera.


Všichni tři se vyjádřili k liberalizaci našich telekomunikací, resp. k aktuálnímu dění kolem ADSL…

Jiří Peterka:

Za rozhodující faktory, které ovlivní rozvoj Internetu v ČR v roce 2003, považuji ADSL a paušální tarify pro dial-up připojení. Pokud jde o spuštění ADSL, zde jsem vcelku optimista – byť se obávám toho, že naše ADSL bude stále výrazně dražší, pomalejší a hůře dostupné než v zahraničí. Bude to způsobeno také nastavením konkrétních podmínek pro poskytovatele ADSL služeb, které nebudou příliš podporovat rozvoj konkurence. Novela o zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling), kterou se letos snad podaří přijmout, na tom nic moc nezmění – její efekt očekávám minimální.

Pokud jde o paušální zpoplatnění dial-upu (tedy: placení fixní částkou, ne po minutách), zde jsem pesimista – obávám se, že Telecom připustí jen omezené „semipaušály“, tedy například připojení za fixní částku jen o víkendech a jindy se zpoplatněním po minutách. To povede k dalšímu odlivu zájemců o Internet k jiným formám připojení, a dále prohloubí celkový úpadek zájmu o služby pevných hlasových sítí.

Jaroslav Winter:

Ještě před několika týdny bych napsal, že očekávám zavedení služby ADSL za rozumnou cenu a u vytáčeného připojení zajímavý paušál. Ve Fóru pro vytáčené připojení to chvílemi vypadalo, že snad se podaří něčeho rozumného dosáhnout. Po posledních jednáních jsem však přišel o zbytek iluzí o Českém Telecomu, neboť ten zcela obrátil (asi už získal dost času předcházejícím zdržováním a klamáním) a opět prokázal, že jeho prohlášením nelze věřit. Takže teď spíše než očekávám si přeji, aby se v letošním roce co nejvíce prosadila konkurence v podobě komunitnich sítí WiFi, která momentálně asi jediná by mohla být pro Český Telecom nepříjemná (od ČTÚ si moc neslibuji, nicméně rád bych se nechal překvapit, a alternativní operátoři mě zatím moc nepřesvědčili).

Michal Krsek:

Pokud by se ČTÚ přestal maskovat za různá fóra, ve kterých si to strany vyřizují „mezi sebou“ a začal skutečně rozhodovat (například ve stylu ranných rozhodnutí britského regulátora OFTELu), byla by to věc, za kterou by si jeho předseda nějaké ocenění skutečně zasloužil.


Tři zajímavé předpovědi na téma internetové infrastruktury vybírám z obsáhlého příspěvku Michala Krska…

Očekávám, že v průběhu roku 2003 dojde k další konsolidaci na trhu telekomunikací a Internetu. Současná situace je dlouhodobě neudržitelná. Nechci jmenovat konkrétní firmy, to asi není důležité. Není tu moc subjektů, které mají peníze, ale jak některým telco a ISP dochází hotovost, bude jejich cena dramatický klesat – a to může být příležitost pro institucionální investory a zahraniční společnosti, které u nás dosud nepodnikají.

Na konci roku uvede CZ.NIC systém více registrátorů. Snížení ceny nebude asi tak razantní, jak by čekala většina koncových uživatelů, ale hlavní přínos bude v možnosti konkurence na trhu s registracemi domén. To by mělo pomoci trhu webhostingu. V letošním roce určitě nebude zavedena internacionalizace domenych jmen (háčky a čárky v doménových jménech).

O český peeringový uzel se začínají zajímat velcí hráči. Pro ČR je významné, že příchod těchto hráčů může opět rozšířit možnosti nákupu konektivity pro národní ISP, což povede ke snížení ceny tranzitní konektivity na trhu – či spíše k lepší diverzifikaci dodavatelů. Pokud se u nás rozšíří masově nějaká broadband platforma (nejspíše to bude mix internetu po kabelové TV a xDSL), rozhodně naše atraktivita vzroste (a ceny klesnou).


Klíčovým tématem VIP Fora je elektronický obchod a informační obsah. Co lze tady očekávat?

Jiří Peterka:

V oblasti „drobné“ e-commerce vidím jako významné to, zda se podaří obnovit mikroplatební systémy. Jednou z možností je to, že se provozovatelé některého původního systému spojí s některou z bank, a ta je zaštítí svou licencí (vyžadovanou zákonem). Velkou ranou pro celou oblast e-commerce a Internetu však bude přesun telekomunikačních služeb z nižší sazby DPH do vyšší. Tomu se zřejmě nevyhneme, otázka je spíše od kdy, a pak také jaká bude hodnota vyšší úrovně sazby DPH?

Michal Krsek:

V letošním roce dojde ke vstupu nějakého významného poskytovatele multimediálního obsahu na internetovou scénu. Nedokážu říct, zda to bude mezinárodní akce nebo se najde nějaká malá česká mřenka, ale určitě k něčemu takovému dojde. Samozřejmě i toto souvisí s rozvojem broadbandu u nás.


Ptám se tímto i čtenářů VIP. Co budete letos s napětím očekávat? Co bude v příštích 11 měsících důležité pro Vaší práci nebo váš podnik z hlediska vývoje oboru? Co byste si (ne)přáli? Instrukce k přihlášení a posílání příspěvků do VIP Fora a výběr z jeho účastníků najdete na www.park.cz/vipforum.

Napsat komentář