New York v zajetí politické korektnosti

Město New York je pro mou generaci pojem. Bývala to pro nás nedostižná metropole, symbol mocné Ameriky tam za velkou louží. Když jsem NYC před čtyřmi lety poprvé navštívil, cítil jsem ještě punc výjimečnosti. Syn tam pak nějakou dobu pracoval a tak jsem měl možnost dozvědět se o městě i něco očima místního gastarbeitera.

Od té doby se hodně změnilo. V New Yorku už dlouho vládne Demokratická strana a tak nepřekvapí, že se jedná o jednu z bašt protitrumpovského odporu. Teď čtu, že si zdejší radnice odhlasovala zákaz používání výrazu “ilegální migrant” ve všech městských zákonech, nařízeních a dokumentech. Místo toho se bude používat výraz “non-citizen” (neobčan, to zní až klausovsky), aby se zabránilo „jazykové dehumanizaci“.

Politicky korektní jazyk – to je to hlavní, na čem těmto lidem záleží. Zajímá je to víc, než jak zajistit svým občanům bezpečnost, důstojnou životní úroveň a budoucnost pro jejich děti. Bývaly doby, kdy vláda sloužila občanům a legálním přistěhovalcům pomáhala se časem občany stát. Před ilegální migrací strážila hranice. Kdo nechce rozlišovat mezi řádnými přistěhovalci a ilegály, rezignuje na funkčnost státu. Tohle je kus Ameriky, který si už nezaslouží obdiv.

Napsat komentář