Mobilní telefonie podle Gartnera a OECD

Infrastruktury pro platební styk a mobilní komunikaci tvoří páteř znalostní ekonomiky a jejich význam dále poroste. Proto je pro ČR poněkud nebezpečné, že si naši podnikatelé připadají v řadě evropských zemí jako chudí příbuzní, kteří musejí bez svého zavinění čelit zjevné konkurenční nevýhodě.

Podle loňské OECD studie, která porovnávala náklady na služby mobilních operátorů (vztažené k srpnu 2008) ve 30 zemích světa, patří ceny mobilních telefonních služeb v ČR k nejvyšším. Jako čtvrtí nejdražší se čeští operátoři umístili v kategorii průměrně aktivní uživatel (780 odchozích hovorů, 600 SMS a 8 MMS zpráv za rok) s průměrnými náklady 484 USD. Dražší služby nabízejí jen operátoři v Kanadě, Španělsku a USA. Ještě hůře jsme dopadli ve zbývajících kategoriích – málo aktivní a velmi aktivní uživatel (1680 hovorů, 660 SMS, 12 MMS za rok). V obou případech se čeští operátoři zařadili mezi trojici nejdražších.

Výsostně ožehavé je také téma mobilního internetového připojení, neboť v pokrytí našeho území sítěmi 3G všichni tři operátoři trestuhodně zaspali a regulátor k nim byl nadmíru shovívavý. Český uživatel se tak musí spokojit s nevalnými rychlostmi přenosu dat přes GPRS, příp. EDGE, za což má platit řádově stovky korun měsíčně (!). Počet uživatelů, kteří využívají mobilní internetové připojení od českých operátorů, přitom meziročně vzrostl skoro o 100% na současných 1,5 milionu (700 tisíc u T-Mobile, 600 tisíc u Telefónica O2 a 250 tisíc u Vodafone). Kdo se před lety těšil na konkurenční boj tří operátorů, ze kterého budeme mít užitek my zákazníci, musí být překvapivě zklamán. Trefně a bez obalu to jedné z konferencí letošního Invexu vyjádřil Patrick Zandl. Pokud jste neslyšeli jeho přednášku, pobavte se aspoň u slidů.

Pojďme se raději podívat, jak vypadá prodej mobilních telefonů. Podle analytiků společnosti Gartner se loni u nás prodalo asi 3,4 mil. mobilů, což je o půl milionu méně než loni. Letos má prodej vzrůst na 3,5 mil. kusů. Podobně ve světě poklesl loni prodej mobilů jen nepatrně na 1,214 miliardy a v příštím roce má vzrůst o 9% s tím, že průměrná cena přístroje se oproti loňsku snížila o 6% na 118 USD. Podíl chytrých mobilů (smart phones) měl na konci roku 2009 dosahovat 14%, což je skoro o čtvrtinu více než předchozí rok. Do konce roku 2013 by se měl jejich podíl zvýšit na 38%.

Pro rok 2012 Gartner předpovídá, že nejvýznamnějšími mobilními aplikacemi budou jednoduché převody peněz na bázi SMS a služby založené na znalosti polohy (počet uživatelů má ze současných cca 100 milionů vzrůst pětkrát). Do první desítky dále Gartner zařazuje mobilní platby (účtované přes operátora), vzdálený monitoring zdraví, bezkontaktní přenos dat na krátkou vzdálenost (cca 10 cm, např. při maloobchodním prodeji nebo jako náhrada vizitek a věrnostních karet) a mobilní hudba (tu už běžně používají miliony uživatelů, na nové obchodní modely však stále čekáme).

Přejme si, aby rok 2010 konečně přinesl změnu na českém mobilním trhu – příchod čtvrtého operátora, rozšíření 3G pokrytí, snížení poplatků a vůbec pružnější tarifní politiku.

Napsat komentář