Social Innovation Camp 16.-18. září v Bratislavě

Loni v dubnu jsem tady psal o sociálních web službách pro neziskový sektor. V té době se v Londýně konala akce, která pomohla na svět užitečným projektům, které využívaly nových web technologií a současně umožnily, aby např. obyvatelé domů mohli úřadům nebo veřejným službám operativně nahlašovat a na mapě lokalizovat problémy s poškozením domu nebo aby se majitelé nepotřebných věcí mohli spojit se zájemci o ně v rámci jedné městské čtvrti.

Další Social Innovation Camp se konal v letošním červnu ve skotském Glasgow a v září se bude poprvé konat ve střední Evropě. Pořádají jej Transition Online (sídlí v Praze) a Trust for Civic Society in Central and Eastern Europe (CEE Trust) 16.-18. září v Bratislavě. Inovátoři, web designéři, podnikatelé a geekové z Bulharska, ČR, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska tak mají šanci přeměnit svoje nápady (ale i ty, které jim předem zaslali např. neziskové organizace) do podoby fungující internetové služby, která řeší nějaký konkrétní sociální problém.

Uzávěrka přihlášek nápadů byla v pondělí, ale organizátoři na webu akce v tuto chvíli stále výzývají čtenáře k zaslání nosných nápadů. A myslím, že pokud jim podáte rozumný důvod, tak neodmítnou ani vaši účast. Nutnou podmínkou je ovšem schopnost komunikace v angličtině.

Termíny jako Participative web nebo User generated content už svými názvy odkazují na spolupráci mezi členy – třeba i početně malé – komunity, kterou spojují společné zájmy. Ať už jde o hodnocení kvalit veřejných služeb (např. místní policie jako v projektu MyPolice) občany nebo o výměnu zkušeností zahraničních vědců a studentů v regionu. Proto jsem byl loni zvědav, zda se mezi projekty Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje objeví některá služba sociálního webu.

Zatím jsem mezi nimi žádnou nenašel, ale možná se v souvislosti s úsporami na všech frontách ukáže, že investice stovek miliónů do tvrdé infrastruktury nemusí vždy přinést větší efekt než o několik řádů menší podpora vzniku a provozu web služby, jejíž výsledky budou na veřejnosti vidět už v řádu měsíců. Pokud tedy se svým nápadem neuspějete v Bratislavě, kontaktujte nás. Zajímají nás především web služby na podporu mezinárodní spolupráce, které bychom mohli využít pro aktivity Brnopolis.