Mezi Orwellem a Huxleym

Kdo jste četli Orwellovo 1984, vidíte to taky? Jasně, že tady není žádný brutální režim, který by lidi zavíral. Připomíná spíš Huxleyho Brave New World – zahlcení infotainmentem tak, abychom už ani nerozpoznali, co je důležité a co je pravda, a ztratili zájem myslet vlastní hlavou. Abychom jen papouškovali oficiální média coby strážce bran, která ovšem už ztratila natolik důvěryhodnost, že nám místo nich tlačí zaujaté manipulátory, demagogy a „factcheckery“, jejichž úkol je nehodící se názory označit za dezinformace.

Orwellův svět to připomíná spíš těmi obraty, které nikdo už ani nevysvětluje. Zatímco dřív se informace o no-go zónách v západní Evropě cenzurovaly, dnes je pouliční násilí z francouzských nebo švédských měst běžně v mainstreamových médiích. Zatímco ještě před pár lety bylo označení islámu za totalitní ideologii kacířským rouháním, dnes se o tom běžně diskutuje. Podobné je to s brexitem nebo zvolením Trumpa, kterého tak dlouho obviňovali z komplotu, až vyšetřování zjistilo, že celé obvinění byl podvod s pomocí bezpečnostních služeb a že máslo na hlavě má druhá strana, která to celé zosnovala.

Nekonečně rostoucí požadavky trans aktivistů a snaha protlačit genderovou ideologii do národních legislativ přes Istanbulskou úmluvu už také nejsou tabu a veřejně se proti tomu zvedá odpor stále více lidí. Jen se nikdo z těch, kteří ty druhé křivě obviňovali a ostrakizovali, kteří je na celých sítích mazali a blokovali, neomluvil. Nepřiznal, že se mýlil a že druhá strana měla se svým varováním pravdu. Klimatická opatření a Green Deal, ESG apod, jsou další v řadě. Na povinná očkování mRNA vakcínami proti Covidu a vyhrožování vyhazovy, na manipulace s děním na Ukrajině v posledních letech ad. taky jednou dojde.

Představme si, kdyby jednoho dne byly všechny ukrajinské vlajky nahrazeny jinými – třeba duhovými, tchajwanskými nebo … francouzskými (nebojuje se snad v Paříži i za Prahu?), a vládní rétorika by se pozměnila jen hromadnou náhradou klíčových slov za jiná. Jako když se Winston Smith dozvěděl, že jeho země válčí místo Eurasie s Oceánií. Kolik lidí by si toho ani nevšimlo a jen by přejalo nové fráze? Ptal by se někdo z hlavních médií po příčinách a vysvětlení toho obratu?

Co kdyby se třeba vyhlásilo, že Zelenskyj byl najatý herec (jako ve filmu Vrtěti psem) a že naše média v dobré víře naletěla rafinovaným dezinformacím? A že teď podporujeme pro změnu třeba Turecko, které Evropu chrání před migrační vlnou, jeho trh je obrovskou obchodní příležitostí a proto ho přednostně přijmeme do EU, neboť tam žádní islamisté nejsou a nikdy nebyli. Divili byste se tomu ještě nebo je současná realita natolik absurdním divadlem, že se stát už může cokoli?