Ze lží usvědčené Manipulátory doporučuje vládní web

Jestli jste vepředu, často poznáte podle toho, že vás kopou do zadku. Když svou práci děláte dobře, vaši soupeři vám zpravidla začnou věnovat větší pozornost. V případě úspěšné obrany svobody slova to vypadá, že svým nepřátelům budete stát i za osobní útoky a organizované kampaně.

Naší Společnosti pro obranu svobody projevu se v poslední době podařilo ve spolupráci s dalšími organizacemi a odvážnými publicisty přispět ke zrušení agendy vládního zmocněnce pro dezinformace a přesvědčit významnou část koaličních poslanců o škodlivosti nové legislativy v této oblasti. Před dvěma týdny jsme navíc zveřejnili výsledky reprezentativního průzkumu, který jsme si nechali za nemalé peníze zpracovat na téma svobody slova a nových forem cenzury.

Tím jsme začali některým skupinám už hodně vadit a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejdříve nás začal na svém Twitteru skoro každodenně pomlouvat bývalý vládní zmocněnec, ke kterému se brzy přidal několika lživými články jeho oblíbený bulvární plátek Forum24. Kampaň osobních útoků pokračovala na nechvalně známém webu Jana Cempera Manipulátoři, který byl už několikrát usvědčen z šíření lží.

Jakýsi Miloš Kadlec, prý překladatel z Mladé Boleslavi, tam asi dostal zakázku na to, aby několik hodin lustroval naše tvíty a FB příspěvky, z nichž vyvozuje konspirační teorie a absurdní obvinění. Stačí si přečíst jen několik jeho výmyslů a porovnat je s původním kontextem, abyste získali představu o tom, jak si své komplexy méněcennosti léčí tím, že z tisícovek jednovětných komentářů, vtípků a memů sestavuje nenávistné fantasmagorie, které mají jejich autory poškodit.

Kdyby si třeba poslechl pár mých rozhovorů, mohl si ušetřit hodiny práce. Za svými konzervativními postoji, za kritikou vlády, unijních šíleností nebo korespondenčních voleb si stojím a mám pro ně racionální argumenty, kterými se už léta netajím. Ostatně mé názory nejsou nijak výjimečné a myslím, že je zastává (na rozdíl od ultralevicových Manipulátorů) někdy většinová, jindy významná část společnosti.

Měl bych být vlastně polichocen, že mi věnovali tolik pozornosti – vedle známých osobností, které se dříve pokusili také zostudit. Jsou mezi nimi právník Jakub Kriz, ekonomové Karel Kříž, Marketa Sichtarova a Vladimír Pikora, lékaři Lukáš Pollert a Jiří Beran, novináři Lenka Zlámalová, Ondřej Neff, Tomas Jirsa a Daniel Kaiser, dále např. Andor Šándor nebo Ivo Strejček a mnoho dalších.

Každá taková nenávistná akce ve stylu cancel culture ovšem vybudí reakci a tak nám nyní chodí více zpráv vyjadřujících SOSP i nám osobně podporu a na účtu přibývají příspěvky od nových příznivců. Bylo by to celé vlastně k smíchu, když člověk vidí, jaké obskurní weby a osoby vystupují proti svobodě slova, která byla základem úspěchu západní civilizace.

Kdyby ovšem ten bizarní pamflet Manipulátorů nesdílel v pátek odbor Ministerstva vnitra, který si říká Centrum pro hybridní hrozby. Jako by jeho pracovníci nevěděli, že ve státní správě je třeba zachovávat politickou neutralitu, k níž aktivismus ve prospěch některé z ideologií nepasuje. Ale mělo by nás to vlastně překvapovat, když vládní web BraňmeČesko uvádí usvědčené Manipulátory mezi doporučovanými zdroji?