Křišťálova lupa cenzury

Jó, to byly časy internetového pionýrství. Koncem devadesátek jsme s Ondřejem Bartošem založili českou větev First Tuesday k propojování internetových startupů s investory (tenkrát ještě padaly dotazy na úrok), v nultých letech pak začala tradice ankety Křišťálova lupa. V té době jsem znal snad každého z top10 a některého vyhlášení se snad i osobně účastnil.

Poslední léta už anketu vůbec nesleduji a když jsem se teď podíval, kdo kraluje na předních místech, nestačím se divit. „Odborná porota“ vybrala mezi desítku osobností českého internetu Apolenu Rychlíkovou a – co je ještě větší bizár – jako druhý nejlepší projekt roku ocenila anonymní partičku, která si hraje na elfy. Sestavují seznamy autorů, kteří píšou něco, co se elfům nelíbí (podle nich dezinfo), nebo se o nich často píše na webech, jež elfové neradi. Podle elfích pamfletů pak sociální sítě často cenzurují uživatelský obsah.

Podpora cenzury teď v odborné porotě frčí? Asi ano, když je mezi členy i zástupce spolku Nelež, který si zakládá na tom, že konkurenční weby svých podporovatelů označuje za dezinformátory a tlačí na média, aby na nich neinzerovala. Koukám, že sympatický projekt výročních cen českého internetu, který kdysi začal pod webem Lupa, urazil notný kus cesty. Kterým směrem, nechám na vašem uvážení.