Ke stávkování za klima

Taky si všímáte, jak se důležité téma ochrany životního prostředí poslední dobou zúžilo na náboženství boje s CO2? Političtí aktivisté, kteří dříve brojili proti americkým základnám nebo za multikulturalimus či třetí pohlaví, si našli nové téma a šikují pro změnu stávky studentů za odstranění uhlíkové stopy a vyhlášení „klimatické nouze“.

Média hlavního proudu kupodivu nemají odvahui se zeptat, jak by si to konkrétně představovali. Máme odstavit jaderné i uhelné elektrárny? Přestat jezdit auty, zakázat produkci hovězího masa nebo dokonce nabádat ženy, aby nerodily děti? Takové výzvy se už šíří. Opravdu chceme utlumit ekonomiku, radikálně zvýšit nezaměstnanost a vrátit se ke svíčkám a koňům? Dostat méně vydělávající domácnosti pod hranici chudoby? Někdo by ty obrovské náklady regulací musel nést a je evidentní, že třeba střední vrstvy ve žlutých vestách ve Francii to být nechtějí.

Na změnu klimatu nadále nebudeme moct reagovat ohromujícími, ale nesplnitelnými sliby uhlíkové neutrality. Vlády by si neměly vynucovat zavádění aktuálně neefektivní zelené energie, ale mnohem víc investovat do výzkumu a vývoje, aby ji do budoucna zlevnily. Sliby vyvolávající dobrý pocit jsou snadná politika, ale ve skutečnosti planetě nepomáhají.“

Organizátoři českých stávek (ve spolupráci s politickým hnutím Extinction Rebellion) nasdíleli večer před ní pár vtipných hesel, které se měly křičet. Nejlépe vypovídající je to poslední – „Power, power!“

Trochu jsem si včera podiskutoval na FB amerického TED pod vystoupením autistky Grety a odezva od stoupeců Green New Deal byla vášnivá. Po vyfiltrování urážek mě zaujaly dva komentáře – zde a zde.

Ty totiž přiznávají podstatu věci, kterou vám většina demonstrujících neřekne a nebo si to ani neuvědomuje (v případě nadšených studentů). Ti loutkovodiči vzadu si myslí, že mají právo ve jménu „většího dobra donutit“ ostatní, aby se vzdali svého způsobu života a svobod, které revolucionáři považují za „luxus“. V diskusi se volalo po tom, abychom zavřeli elektrárny, přestali jezdit autem, jíst maso a měli méně dětí (na vymírajícím Západě!).

Tak až uvidíte ve vaší korporaci transparenty podporující tyhle happeningy a uslyšíte žádosti o vyhlášení „klimatické nouze“, měli byste vědět, oč v téhle zelené revoluci běží.