Kdo získá letos evropské IST Prize

Na European Investment Forum v Miláně přímo naváže od 2. do 4. října IST konference pořádaná každoročně Evropskou komisí pro několik tisíchostů z řad IST firem, univerzit, výzkumných pracovišť a veřejnoprávních institucí. I letos na ní bude vyhlášeno 20 vítězů soutěže o Evropskou cenu za technologie pro informační společnost (tzv. IST Prize) za „nové technicky progresivní produkty s vysokým podílem IT a průkazným tržním potenciálem“.

Tři hlavní vítěze (ceny jsou dotované 200 tis. EUR) porota vybírala ze 420 přihlášených z 28 zemí podle čtyř kritérií – technické vlastnosti, inovační obsah, předpokládaná tržní hodnota a potenciál ke tvorbě pracovních příležitostí. Kéž by si z nich vzaly příklad naše grantové agentury a veřejnoprávní instituce při podpoře a způsobu výběru vědecko-výzkumných projektů.

Kdo by se tedy mohl stát v příštích letech štikou IT businessu a atraktivním soustem pro investory nebo velké korporace? Na příklad německá firma Linguatec, který byla oceněna za vícejazyčný konferenční a komunikační systém překládající mluvenou řeč v jednom jazyce do hlasového výstupu v jiných jazycích. Nebo izraelská společnost Tadiran Spectralink, kterou porota vybrala za vytvoření systému vhodného k nošení na těle a automaticky monitorujícího a vyhodnocujícího životní funkce (lze jej připojit přes mobilní síť ke zdravotním střediskům). Španělský Appear Networks vyvinul pro změnu server pro bezdrátové aplikace určené např. uživatelům veřejných bezdrátových sítí na letištích, nádražích nebo v nemocnicích. Mezi sedmnácti „menšími“ vítězi je i univerzita z Greenwiche, která přihlásila software simulující evakuace během ohrožení budov, letadel a lodí. Do výběru se tentokrát nedostala žádná východoevropská firma (úspěšné české zástupce jsme naposledy jmenovali ve VIP Direct #56).

Napsat komentář