Kdo vyhrál IST Prize 2005

O půl roku později než v předchozích letech byly letos vyhlášeny vítězové soutěže European IST (Information Society Technology) Prize 2005. Soutěž každoročně organizuje Evropská komise společně s Evropskou radou aplikovaných věd, technologií a inženýrství a mohou se do ní přihlásit organizace s inovačními produkty v oblasti technologií informační společnosti s vysokým tržním potenciálem. V letošním 11. ročníku obdržela Komise 430 přihlášek (z 29 zemí), které byly hodnoceny nezávislou porotou složenou z 18 expertů z 18 zemí. Tři hlavní ceny (200 tis. eur) získaly bez pořadí švédský Cypak a francouzské firmy Let it wave a PRAXIM medivison.

Cypak vyvinul PIN-on-Card technologii pro bezkontaktní čipové karty s integrovanou podložkou pro PIN, která slouží k bezpečné verifikaci na Internetu. Technologie má chránit identitu zákazníků a přispívat ke zvyšování důvěry v komunikaci přes Internet. Firma byla založena v roce 1999 a zaměstnává 14 lidí. Let it wave je autorem CodecID, kompresního software umožňující uložení vysoce kvalitních identifikačních fotografií do souboru velikosti 500 bytů za účelem efektivního zpracování bezpečnostních dokumentů jako jsou identifikační průkazy. Firma byla založena v roce 2001 a zaměstnává 8 lidí. PRAXIM medivison vytvořil aplikaci SURGETICS Kneelogics, počítačově podporovaný chirurgický systém, určený k přesnému umístění implantátů a tkání při výměně kolenních kloubů a operacích kolenních vazů. Firma byla založena v roce 1995 a zaměstnává 55 lidí.

European IST Prize je financována z IST části 6. rámcového programu. Jedním z úspěšných příkladů je belgická firma Eyetronics, která vyhrála jednu z cen v roce 1998 za řešení trojrozměrného skenování objektů, tváří a lidských těl. Řešení bylo použito pro zvláštní efekty ve filmech Lara Croft a Poslední Samuraj. Předávání cen příštího ročníku soutěže proběhne v březnu 2006 ve Vídni.

Napsat komentář