Jak chtějí „liberálové“ umravňovat sociální sítě

Byl jsem se včera večer podívat na diskusní panel Liberálního institutu (LI) o regulaci sociálních sítí (ve stejné sestavě se konal o pár dní dřív v Praze) a o pár podnětů se tady podělím.

1. Panelista Jakub Horák akci využil k propagaci hnutí Nevím za pomoci velkého rollupu v sále a petiční listiny kolující všem účastníkům. Tipuji, že si s tímto politickým projektem ještě užijeme nějakou legraci. Žít Brno byla dřív taky jen recese.
2. Právě Horák a Půr (šéfredaktor Info.cz jako zástupce médií) se ukázali jako velcí fandové regulace hate speech a fake news. Slovo regulace tedy prý zní škaredě, vhodnější by bylo „umravňování“. Bez toho prý demokracie zahyne (tedy ta liberální), protože spousta rodin je „blbých jak štoudve“ a někdo chytrý je musí před těmi nesprávnými informacemi chránit.
3. Marketingový guru Horák, který stál za volební kampaní Pirátů, by si představoval nějaký elitní výbor ve stylu televizní rady, který nepodléhá demokratickým volbám. Jeho členy by prý mohli být třeba zástupce ekumenické rady církví, nějaký nobelista či slovutný vědec (napadl mě Drahoš) a novinář Šídlo. Úplně nejlepší by však prý bylo, kdyby šlo o tajnou organizaci.
4. David Bartas z LI byl přece jen liberálnější než oba pánové a nechal by posuzování pravdivosti zpráv na čtenářích formou všelidového ratingu. Horák citoval jistý škaredý tvít/post, který sdílelo 9 tisíc lidí a tak si asi představují, že zase jiných 9 tisíc lidí opatří tento tvít/post nějakým příznakem nepravdivosti/škodlivosti a to nám zachrání tu demokracii. Možná už Zuckerberg chystá novou emoční ikonu.
5. Podle Aleše Musila, který pracuje pro Evropskou komisi, je lepší regulovat tyto věci na úrovni EU než to nechat na 27 státech, které si to udělají každý jinak. Třeba v Německy prý mají tu hate speech konkrétně definovanou, takže se aspoň ví, co to přesně je. To už jsem nevydržel a chtěl k tomu něco říct, ale na další dotazy z publika už nedošlo.
6. Abych taky pochválil. Velmi rozumně mluvil Martin Pánek, ředitel LI, který připomněl, že Topolánkova i Nečasova vláda padly – jak se později ukázalo – kvůli fake news, ačkoli to tak nikdo tenkrát nenazýval a nevybízel k regulaci médií, která takto, i bez sociálních sítí, zásadně ovlivnila českou politiku a demokratické pořádky.

Tož takto vypadá „liberální“ scéna, LP 2018.