Instinkty: Fair Trade aneb nákup kvality s podporou místa původu

Máte rádi kvalitní kávu, čaj, čokoládu, keramiku nebo šperky a jste ochotni za ně zaplatit o něco více, pokud víte, že tím podporujete prvovýrobce v zemi původu a nikoli nadnárodní distribuční řetězce? Vyzkoušeli jste někdy zboží ze sítě Fair Trade?

Sortiment zahrnuje také např. kakao, cukr, banány, sušené ovoce, ořechy, koření, rýži a významnou součástí jsou umělecké a řemeslné výrobky jako keramika, sklo, textil, šperky, hudební nástroje, koberce apod. Cena Fair Trade výrobků bývá obvykle o něco vyšší než u běžného zboží, ale spotřebitel ví, že platí nejen za spravedlivé a ekologicky šetrnější výrobní podmínky, ale i za velmi dobrou kvalitu.

Fair Trade garantuje zemědělcům a výrobcům v Africe, Asii a Latinské Americe důstojné pracovní podmínky a výkupní cenu, která pokrývá nejen výrobní náklady, ale nese i přiměřený zisk. Družstva investují zisk z prodeje do stavby infrastruktury, škol, knihoven, nemocnic atd. Cílem je zajistit důstojný život lidem Třetího světa a dát jejich dětem možnost zvolit si budoucnost poskytnutím alespoň základního vzdělání.

Počátky Fair Trade hnutí sahají do období po 2. světové válce, kdy církevní a humanitární organizace začaly dovážet produkty ze svých rozvojových projektů. V této fázi fungoval Fair Trade hlavně díky nadšencům a dobrovolníkům. V 80. a 90. letech začala expanze Fair Trade produktů i do obchodních řetězců a z Fair Trade se stala masovější záležitost. Kvůli záruce původu vznikly certifikační organizace, které udělují známku Fair Trade a kontrolují dodržování požadovaných standardů.

Dnes se počet specializovaných Fair Trade obchůdků v Evropě přiblížil třem tisícům a výrobky se známkou Fair Trade jsou i v mnoha řetězcích supermarketů. Největších úspěchů dosahuje káva (s podílem na evropském trhu asi 3 %), čokoláda, čaj, sušené plody a ovoce (ve Švýcarsku mají Fair Trade banány podíl 40 %). Trh s Fair Trade zbožím vykazuje každoroční růst, v Evropě převýšil loni celkový obrat 1 mld euro, což představuje oproti předchozímu roku 37 % nárůst.

Zdroje:

Napsat komentář