Evropské ICT investice v číslech

Při příležitosti dvanáctého Evropského investičního TechFora (ETIF) a s ním spojené Venture Academy, které proběhly v polovině listopadu v holandském Haagu, vyšla souhrnná zpráva (85 stran v PDF) s výsledky předchozích akcí. Obsahuje kompletní seznam všech 430 evropských ICT firem z 29 zemí, které zde v posledních pěti letech hledaly rizikový kapitál nebo zahraniční strategické partnery.

Ve studii prezentovaná data vycházejí z průzkumů mezi účastníky realizovaných vždy na konci každé akce. The impact report obsahuje vedle vybraných doporučení od investorů, konzultantů a úspěšných podnikatelů také zajímavá číselná fakta. Celkový objem kapitálu, které získaly prezentované společnosti, byl 2.1 mld EUR s průměrnou investicí 5.5 mil. EUR na firmu (je však nutné vzít do úvahy, že většina této sumy pochází z optimistické doby konce devadesátých let). Zhruba dvě třetiny takto zainvestovaných firem je stále aktivní na trhu.

Disclosure: Naše společnost VIP park byla členem konsorcia, které v letech 2002-2004 realizovalo ETIF a Venture Academy v Kodani, Praze, Milánu a Londýně, s koordinační rolí pro výběr firemních kandidátů ve střední a východní Evropě. Na tyto zkušenosti nyní navazujeme podobným projektem v oblasti biotechnologií, který bude v příštích 18 měsících pořádat celkem pět tréninkových akcí zaměřených na rozvoj podnikání nejperspektivnějších biotechnologických firem z nových členských zemí.

Napsat komentář