Aby vyhrávali ti lepší

O minulém víkendu opět hostila Budapešť konferenci organizátorů First Tuesday. Tentokrát již více než 120 zástupců měst ze všech kontinentů si vyměňovalo zkušenosti z lokálních úspěchů (i omylů) a připravovalo společné služby pro e-podnikatele a investory. Vyslechli jsme si, jak vypadají akce našich kolegů v malajském Kuala Lumpur, v Reykjavíku, v Chicagu i v Jižní Africe. Ověřili jsme si, jak podobný koncept úspěšně realizuje v Queenslandu australský právník a v Dubaji od minulého týdne anglický IT konzultant (v 80. letech strávil též dva roky v Praze). Velkou část First Tuesday organizátorů tvoří původem Američané, kteří přesídlili do nového prostředí. Potěšující je, že i menší města (např. norský Trondheim) zaznamenávají sílící zájem veřejnosti i sponzorů, kteří chtějí svoje jméno spojovat se službami globální sítě First Tuesday.

Bylo vzrušující diskutovat po dva dny v této pestré skupině individualit, které plní roli (ač každá s jiným profesním zázemím) komunikačních uzlů ve svých lokálních komunitách. Na konferenci nebylo příliš vidět kravaty a tmavé obleky. Místo nich spíše trička a džíny, a k tomu podnikavost, vůli, schopnosti a chuť komunikovat.

First Tuesday není pořadatelem zábavných večírků, kde se lze zdarma napít, ani inkubátorem pro začínající firmy. Ambicí First Tuesday je tvořit prostředí (a být důvěryhodným informačním zdrojem) pro lepší start firem v oblasti informačního a technologického podnikání. Pokud můžeme považovat Internet za nástroj, který pomáhá demokratizovat přístup k informacím, First Tuesday pomáhá demokratizovat přístup k chytrému kapitálu (internetovému businessu totiž nestačí „obyčejné peníze“) a k ostatním klíčovým zdrojům nové ekonomiky, tj. především k talentovaným manažerům, analytikům, vývojářům a konzultantům.

Informace o kapacitě těchto zdrojů budou brzy k dispozici všem jednotlivým uzlům sítě prostřednictvím sdílené databáze. Jak nejlépe vyjádřit efekt toho všeho? Kapitalismus bez tření, minimální transakční náklady? K čemu? Aby se snížily bariéry geografické vzdálenosti a informační izolace mezi poptávkou a nabídkou. Aby opravdu vyhrávali ti lepší. Přes70 tisíc vzájemně propojených členů komunity First Tuesday představuje dnes obrovský potenciál, který může významně rozhýbat trh pracovních sil a know-how v regionech, kterým se o něčem takovém mohlo před tím jen zdát.

Původně měl být tento úvodník o klíčovém rozhodnutí našich zákonodárců ve vztahu k informační společnosti – o telekomunikačním zákoně. Po zážitku z Budapešti mi však připadá zbytečné znovu opakovat, jak odlišný a zastaralý svět mají před sebou ti, kteří o nás rozhodují (a které si většina zvolila). Vláda a poslanci ČSSD a ODS svým rozhodnutím ukázali, že si nejsou vědomi základních pravidel informační ekonomiky. V rozporu s trendy ve vyspělém světě odkládají liberalizaci telekomunikačního trhu a brzdí tím rozvoj klíčového sektoru ekonomiky, což je proti zájmu všech občanů. Zapamatujme si ty, kteří takto hlasovali.

Napsat komentář