Volební kalkulačka jako nástroj politického boje

Volební kalkulačky z dílny serveru KohoVolit.eu, který je zaštítěný věhlasnými partnery jako Univerzita Palackého v Olomouci, Frank Bold nebo Rekonstrukce státu, vytvářejí dojem, že jde o stranicky neutrální službu, která nám má pomoci zjistit, ke které kandidující straně mají naše názory nejblíž. Předpokládá to ovšem splnění klíčové podmínky – že vybrané otázky odrážejí ta nejdůležitější témata relevantní daným volbám. Každá strana chce do veřejné debaty vnést svoje priority a když se tedy vyberou převážně otázky důležité jen pro jednu dvě strany (a ještě se tendenčně naformulují), místo neutrální kalkulačky tu máme skrytou manipulaci a součást volební kampaně těchto stran. A přesně to je tento případ.

Když jsem odpovídal na 25 otázek pro komunální volby 2018 v Brně, nevěřil jsem svým očím. Tohle mají být klíčové problémy Brna? Pro koho? Podobné dojmy čtu od lidí z Prahy i Olomouce. Jako by otázky vybíralo vedení Zelených (a v našem případě také Žít Brno). Pojďme se na to podívat.

Policie by měla v Brně provádět náhodná měření emisí u aut, zda splňují zákonné limity. Město by mělo navýšit investice na cyklodopravu. Město by mělo více chránit pěší dopravu a zřídit Koordinátora pro pěší dopravu. Město Brno by mělo podporovat carsharing. Zeleň ve městě by neměla ustupovat parkování. Ve městě by měl fungovat varovný systém pro smogové situace pro veřejnost. Je třeba navýšit investice do péče o městskou zeleň a podpořit tak její revitalizace a další rozvoj. Město má rozšiřovat plochy ekologicky obhospodařovaných lesů (které jsou v majetku Lesů města Brna), například s certifikací FSC.

Nevím, kolik promile občanů ví, co je FSC, ale i průměrně znalý volič si všimne, že tady něco nehraje. Dobrá třetina otázek jde na ruku Zeleným s jejich válkou proti řidičům a vlastníkům osobních aut. Opravdu stojí otázka jako „buď zeleň a nebo parkování“? V celé sadě není nic o systému rezidentního parkování, zákazu vjezdu do centra, územním plánu, vztahu k developerům, leteckým spojům, městskému koncernu nebo výběru nájemníků pro sociální byty – což jsou jen příklady otázek, kolem kterých bylo poslední měsíce dost živo mezi koalicí a opozicí.

Nádraží pro osobní dopravu by mělo být zachováno v historickém centru města
Není o tom už náhodou rozhodnuto? Je jen jedna strana, která se s tím nesmířila – Zelení.

Město by mělo aktivně prosazovat politiku integrace cizinců. Město by mělo být otevřené cizincům.
Kterým cizincům? To odlišení je alfa a omega všech debat o migraci v celé společnosti. Je jen jedna strana v Brně, která opakovaně směšuje vysoce kvalifikované expaty s pašovanými ilegály a uprchlíky. Žít Brno.

Brnu chybí reprezentativní koncertní sál
To je, pane, „názor“. Sál už se staví, ale jsou s tím určitá mrzení – např. žaloba autora schváleného návrhu, nepoužitelné podzemní garáže apod. K čemu tedy otázka směřuje?

Obnovení přechodu na Údolní
Uff, tohle jako jedna z 25 priorit pro celé Brno? K smíchu.

Je docela ostuda, pokud je mezi partnery autorů univerzita nebo právnická firma. A je ohrožením demokracie, pokud si téhle manipulace nevšimnou investigativní média nebo to ještě propagují.

Napsat komentář