Unijní strategie nedostatku

Je fajn, že si lidé konečně začínají všímat (kvůli vysokým účtům za energie) emisních povolenek a jejich dopadů, když na růst jejich ceny sázejí spekulanti z celého světa.

Rostoucí ceny energií však nejsou nečekaným výkyvem nebo chybou energetické politiky EU. Jsou jejím plánovaným cílem. Mají nás přinutit spotřebovávat méně energie (výrobu převedeme do Číny, abychom na ni byli více závislí) a rychleji opouštět tradiční zdroje s tím, že budeme spoléhat na dotované soláry, větrníky a kácení lesů.

Emisní povolenky, které energie z tradičních zdrojů uměle zdražují, nejsou nic jiného než unijní odpustky. Burzovní trh s nimi pak připomíná středověké kupčení (kramaření). Možná si vzpomenete na Husa nebo Luthera. Ovšem tenkrát se s cenami odpustků nespekulovalo globálně.


V současné době stává z energie luxusní zboží, a to je nepřípustné, protože to značnou část občanů uvrhne do totální bídy… Emisní povolenky vznikly de facto jako forma peněžního trestu pro ty producenty, kteří energii vyrábějí z fosilních paliv. Jenže místo aby se z toho producenti vykoupili sami, nechávají to zaplatit konečného spotřebitele.

Když např. americké fondy nakupují emisní povolenky jako spekulativní cenný papír, je to špatně. Neslouží to k transformaci evropské či české energetiky, ale slouží to cizí spekulaci na náš úkor. Když je nakoupí americký penzijní fond, americký důchodce je díky tomu v bezpečí a s tímto cenným papírem má dost peněz a jistotu, zatímco drahé teplo v emisních povolenkách mu zaplatí chudý český důchodce.

Z diskuse Aleny Vitáskové a Ivana Noveského, členů bývalého vedení Českého energetického úřadu


Kdo ví o strategii EU Farm to Fork, která má za cíl snížení emisí metanu z chovů? Povede ke snížení stavu hospodářských zvířat v Evropě a k nutnosti drahých dovozů. Vznikne tak nedostatek masa a růst jeho ceny pro spotřebitele. Stejná past.

Možná nastal čas přestat mlžit a konečně nazvat příčiny pravým jménem – jako Petr Bartoň ve svém článku Marná o snížení emisí snaha v LN 27.11. Média, která na tyto hrozby včas neupozorňují, neplní svoji roli a neměli bychom jim dále věřit. Teď to vidím na pasti cenzury, která je schovaná v chystané legislativě EU Digital Services Act, a skoro nikdo před tím nevaruje.

Může jít o obrázek text