Potravinová soběstačnost má smysl

Kdo se chce vysmívat potravinové soběstačnosti s odkazem na severokorejskou ideologii čučche, musel by se v první řadě smát zemím západní Evropy a mnoha dalším vyspělým státům. Stále čekáme na to, až nám média ukáží tabulku srovnávající míru soběstačnosti u ZÁKLADNÍCH potravin mezi zeměmi EU, aby bylo zřejmé, jak špatně jsme na tom.

Nehodnotím, zda je český návrh zákona dobrý nebo špatný. Jen nezapomínám, jak ponižující bylo na jaře čekat na dovoz ZÁKLADNÍHO zdravotnického vybavení ze zahraničí. Jsou prostě komodity, které jsou pro přežití občanů nezbytné a každá rozumná vláda bere zajištění jejich dostatku jako strategickou otázku národní bezpečnosti.

V situaci, kdy máme v EU „trh“ zemědělské a potravinářské produkce deformovaný enormními dotacemi pro domácí producenty, kteří vývozem ničí svou konkurenci v ekonomicky slabších zemích, jsou řešení pouze nemožná, špatná a nedobrá. Např. politicky blokovat ty extra dotace v bohatých zemích přes unijní orgány, zruinovat ekonomiku podobnými dotacemi pro vlastní, zavést dovozní cla a nebo regulovat podíl dovážených potravin tam, kde existuje kvalitní domácí produkce. Nevím, zda jsou schválené kvóty dobrým řešením, ale máme jako ČR nejvyšší čas říct si, jak chceme dosáhnout podobné soběstačnosti jako staré země EU.