Byl jednou jeden

Skot, který po vystudování žurnalistiky opustil místo reportéra v Yorkshire Evening Post, aby se později proslavil jako sólový kytarista a frontman jedné z nejvýznamnějších rockových skupin historie. Dire Straits patřily k absolutní špičce skoro dvě desetiletí, od druhé poloviny 90. let vystupuje Mark Knopfler jen pod svým jménem.

Dvojalbum Alchemy se záznamem jejich koncertu ve Wembley znamenalo pro jednoho kluka na brněnském gymnáziu objev nového světa. Ta hudba byla plná melancholie a nezvykle civilního projevu. Netriviální texty doprovázel jedinečný styl hraní a virtuózní kytara, kterou šlo hned po prvních taktech rozpoznat mezi rify pop-rockových hvězdiček v místě dostupných hitparád. Málokdo jiný dovedl (a platí to kupodivu stále) tak citlivě nakládat s tichem a hlasitostí své hudby.

Když se pak do jeho třídy dostala čerstvě vydaná deska Brothers in Arms, nadšeně za víkend přeložil a na stroji naklepal všechny texty. Se shovívavým úsměvem je třeba dodat, že Money for nothing nepochopil a úplně zmršil, ale překlad té titulní se mu na tehdejší poměry reálného socialismu docela povedl.

Tenhle přestárlý kluk si v neděli v Bratislavě splnil svůj sen a konečně viděl Marka Knopflera naživo. Chvílemi si připadal jako na sjezdu vykopávek a jímala ho nostalgie. Některé staré fláky se samozřejmě do pódiového výběru nevešly, ale na ty přece bylo dost času v autě cestou domů.

Napsat komentář